Yeni 17. Yüzyılda Ayntab

Müşteri Memnuniyeti

Sitemizde Gördüğünüz Tüm Ürünlerimizin Fotoğraflarında görünen ürünlerin aynısı gönderilecektir.

 

Ürün Adı:17. Yüzyılda Ayntab
Yayınevi:İletişim Yayınevi
Yazar:Hülya Canbakal
Konu:Osmanlı Tarihi
Fiyat:22.50 TL
Stok Kodu:9789750506369
Sayfa Sayısı:245
Boyut:13.00x19.50
Basım Tarihi:2009

    Osmanlı İmparatorluğu'nda payitaht ile taşra arasında, tarih yazımını da etkileyen bir mesafe her zaman söz konusu olmuştur. Osmanlı tarihçileri payitahta, oradaki siyasi, iktisadi ve kültürel hayata odaklanırken, uzun süre Osmanlı taşrası ihmal edildi. Ayntâb (Antep), 17. yüzyılda bir Osmanlı taşra kentiydi. Etrafındaki büyük eyaletlerle ciddi ticari bağlantısı vardı. Kentin siyasi ve toplumsal hayatı dinamik, kültürel dünyası ise zengindi. Hülya Canbakal, şeriye sicilleri vasıtasıyla bu Osmanlı kentinin insanlarını, gündelik hayatını, hukuki süreçlerde ortaya çıkan çatışma ve çekişmeleri, iktisadi zenginliğin dayandığı temelleri, devletin merkez ve taşra örgütleri arasındaki ilişkileri, toplumsal statü, unvan ve cinsiyet yapılarının toplumsal hayata etkisini ayrıntılı bir şekilde ele alıyor.

    17. yüzyılda Antep nasıl bir kentti, kimler yaşardı, geçim nasıl sağlanırdı, toplumsal hayatta neler olurdu, zengin aileler kimlerdi, zenginliklerinin kaynağı neydi, peygamber soyuna dayanan unvanlar nasıl alınırdı, insanlar mahkemelerde haklarını nasıl ararlar, anlaşmazlıklar nasıl çözülürdü gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışarak kentin tarihini inceliyor.

    Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihini, payitahttaki devletlûların yapıp ettiklerinden değil, taşradaki sıradan insanın gündelik hayatından örneklerle yazmaya girişiyor. 17. Yüzyılda Ayntâb, Osmanlı toplumunu ve imparatorluğun tarihini anlamak için zengin bir kaynak niteliğinde.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Ödeme Seçenekleri

Sitemizde Gördüğünüz Tüm Ürünleri İsterseniz

Sitemizden Banka Havalesi veya N11.com üzerinden Kredi Kartı ile Vade Farksız 6 Taksit olarak da satın alabilirsiniz.

17. Yüzyılda Ayntab

Ücretsiz Kargo Fırsatı

150 TL ve Üzeri yapacağınız alışverilerinize ücretsiz kargo.

  • Görüntüleme: 6265
  • Ürün Kodu: NVA-KTP-0002
  • Stok Durumu: 10
  • 23,76TL
  • Vergiler Hariç: 22,00TL